120VAC/VDC Power Relays:
18 Products Found
Find a huge range of 120VAC/VDC Power Relays at Newark Electronics. We stock a wide range of Power Relays, such as 24VDC, 12VDC, 120VAC & 5VDC Power Relays from the worlds top manufacturers including: Weidmuller & ATC
View
Buyer
Engineer
Manufacturer
Contact Configuration
Coil Voltage
Contact Current
Product Range
Relay Mounting
Coil Type
Contact Voltage VAC
Relay Terminals
Relay Type
Contact Voltage VDC
Contact Material
Approvals & Standards
Packaging
Filter(s) Applied
1 Filter(s) Selected
ComparePrice forQuantity
97W1184
RoHS
Date/Lot Code
Each
1+
More Pricing...
SPDT
120VAC/VDC
6A
TERM Series
DIN Rail
AC / DC
250V
Screw
Power - General Purpose
24V
Silver Nickel
73AH2180
RoHS
Date/Lot Code
Each
1+
More Pricing...
SPDT
120VAC/VDC
6A
TERM SERIES
DIN Rail
250V
Push In
250V
Silver Nickel
22AC8812
DPDT
120VAC/VDC
8A
250V
Screw
250V
53W3523
DPDT
120VAC/VDC
10A
ARA Series
Socket
Non Latching
240V
Plug In
88M2286
120VAC/VDC
10A
ARA Series
Socket
Non Latching
240V
Plug In
05X9440
120VAC/VDC
10A
240V
05X9466
120VAC/VDC
10A
ARB Series
240V
28X0165
10+
120VAC/VDC
8A
AC / DC
250V
Cage Clamp
250V
CE, UL
120VAC/VDC
10A
ARB Series
240V
73AH2234
120VAC/VDC
8A
250V
Push In
250V
Silver Nickel Gold
28X0108
10+
120VAC/VDC
6A
250V
Cage Clamp
250V
CE, UL
120VAC/VDC
10A
240V
120VAC/VDC
8A
250V
250V
120VAC/VDC
16A
250V
250V
120VAC/VDC
6A
250V
250V
Silver Nickel Gold
120VAC/VDC
10A
240V
120VAC/VDC
6A
250V
250V
Silver Tin Oxide
120VAC/VDC
10A
240V