Manufacturer Part NoQ2XABAF150-Q
Newark Part No.26AK8369
Product RangeQ2X Series
Your Part Number
3 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 8pm EST standard shipping
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerBANNER ENGINEERING
Newark Part No.26AK8369
Product RangeQ2X Series
Technical Datasheet
Sensing Distance Max150mm
Sensing MethodBackground Suppression
Connection MethodM8 Connector
Supply Voltage Min10V
Supply Voltage Max30V
SVHCNo SVHC (15-Jan-2018)
Product Overview
- Light operate output state and bipolar output
- LED adjustable-field
- PC/ABS housing and acrylic lens cover
- 18 to 150mm sensor range
- 6inch 4-pin M8 pigtail connector
- Small visible red LED or Class 1 laser emitter spot
- Simple multi-turn screw adjustment of cutoff distance
- Reliable detection of objects when the background condition is not controlled or fixed
- Crosstalk immunity algorithm allows two sensors to be used in close proximity
- IP67 environmental rating and operating conditions range from -25 to +50˚C
Warnings
Technical Specifications
Sensing Distance Max
150mm
Product Range
Q2X Series
Supply Voltage Min
10V
SVHC
No SVHC (15-Jan-2018)
Sensing Method
Background Suppression
Connection Method
M8 Connector
Supply Voltage Max
30V