Manufacturer Part NoMTI18-187Q
Newark Part No.94T2822
Product RangeHighland Series
Also Known AsGTIN UPC EAN: 00051128600252 80611602865
Your Part Number
Available to Order
Manufacturer Standard Lead Time: 2 week(s)
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Pack of 25
Minimum: 10
Multiple: 10
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
Manufacturer3M
Manufacturer Part NoMTI18-187Q
Newark Part No.94T2822
Product RangeHighland Series
Technical Datasheet
Terminal TypeMale Quick Disconnect
Tab Size - Metric4.75mm x 0.51mm
Tab Size - Imperial0.187" x 0.02"
Wire Size AWG Min22AWG
Wire Size AWG Max18AWG
Insulator ColourRed
Conductor Area CSA-
Insulator MaterialNylon (Polyamide)
Terminal MaterialCopper
SVHCTo Be Advised
Product Overview
Applications
Industrial
Technical Specifications
Product Range
Highland Series
Tab Size - Metric
4.75mm x 0.51mm
Wire Size AWG Min
22AWG
Insulator Colour
Red
Insulator Material
Nylon (Polyamide)
SVHC
To Be Advised
Terminal Type
Male Quick Disconnect
Tab Size - Imperial
0.187" x 0.02"