The WH50-12RJI is a 12Ω 50W through-hole mounting Wirewound Resistor with solder-dipped copper clad steel terminations. Cap and lead assemblies are fitted to a high purity ceramic substrate. The resistive element is wound onto the substrate and welded to the caps. The wound rod is then moulded and fitted into aluminium housing to give optimum stability and reliability. The resistor is legend marked with type reference, resistance value and tolerance which will withstand all accepted industrial cleaning fluids and values are marked in accordance with IEC 62. The aluminium housed wirewound resistor is suitable for severe environments and excellent thermal conductivity to heatsink.
- All welded construction
- High Power Resistor
Technical Specifications
12ohm
50W
Solder Lug
Wirewound
High Power
51mm
16mm
275°C
No SVHC (04-Feb-2026)
WH Series
± 5%
1.25kV
± 50ppm/°C
Panel Mount
30mm
-55°C