Manufacturer Part NoTHN 30-2411WI
Newark Part No.95W3701
Product RangeTHN 30WI Series
Your Part Number
81 In Stock
Need more?
Delivery in 2-4 Business Days(UK stock)
Order before 8pm EST standard shipping
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerTRACO POWER
Newark Part No.95W3701
Product RangeTHN 30WI Series
Technical Datasheet
Power Supply ApplicationsITE
DC / DC Converter TypeDIP
Input Ratio4:1
Output Power Max30W
No. of Outputs1 Output
Output Voltage - Output 15V
Output Current - Output 16A
Output Voltage - Output 2-
Output Current - Output 2-
Output Regulation-
Isolation Voltage1.6kV
Input Voltage DC Nom24V
DC / DC Converter Output TypeFixed
Width25.4mm
Height9.9mm
Depth25.4mm
Input Voltage DC Min9V
Input Voltage DC Max36V
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE
Input Ratio
4:1
No. of Outputs
1 Output
Output Current - Output 1
6A
Output Current - Output 2
Isolation Voltage
1.6kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed
Height
9.9mm
Input Voltage DC Min
9V
Product Range
THN 30WI Series
DC / DC Converter Type
DIP
Output Power Max
30W
Output Voltage - Output 1
5V
Output Voltage - Output 2
Output Regulation
Input Voltage DC Nom
24V
Width
25.4mm
Depth
25.4mm
Input Voltage DC Max
36V