Manufacturer Part NoTHM 20-4813WI
Newark Part No.73AC5440
Product RangeTHM 20WI
Your Part Number
Available to Order
Manufacturer Standard Lead Time: 22 week(s)
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 10
Multiple: 10
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerTRACO POWER
Newark Part No.73AC5440
Product RangeTHM 20WI
Technical Datasheet
Power Supply ApplicationsMedical
DC / DC Converter TypeDIP
Input Ratio4:1
Output Power Max20W
No. of Outputs1 Output
Output Voltage - Output 115V
Output Current - Output 11.33A
Output Voltage - Output 2-
Output Current - Output 2-
Output Regulation-
Isolation Voltage5kV
Input Voltage DC Nom48V
DC / DC Converter Output TypeFixed, Adjustable
Width25.4mm
Height10.2mm
DC / DC Converter MountingThrough Hole
Depth40.6mm
Input Voltage DC Min18V
Input Voltage DC Max75V
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Product Overview
Applications
Medical
Technical Specifications
Power Supply Applications
Medical
Input Ratio
4:1
No. of Outputs
1 Output
Output Current - Output 1
1.33A
Output Current - Output 2
Isolation Voltage
5kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed, Adjustable
Height
10.2mm
Depth
40.6mm
Input Voltage DC Max
75V
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
DC / DC Converter Type
DIP
Output Power Max
20W
Output Voltage - Output 1
15V
Output Voltage - Output 2
Output Regulation
Input Voltage DC Nom
48V
Width
25.4mm
DC / DC Converter Mounting
Through Hole
Input Voltage DC Min
18V