Manufacturer Part NoTEN 30-4810WIN
Newark Part No.51R4913
Product RangeTEN 30WIN
Your Part Number
Available to Order
Manufacturer Standard Lead Time: 23 week(s)
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 10
Multiple: 10
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerTRACO POWER
Newark Part No.51R4913
Product RangeTEN 30WIN
Technical Datasheet
Power Supply ApplicationsITE
DC / DC Converter TypeDIP
Input Ratio4:1
Output Power Max30W
No. of Outputs1 Output
Output Voltage - Output 13.3V
Output Current - Output 17.5A
Output Voltage - Output 2-
Output Current - Output 2-
Output Regulation-
Isolation Voltage1.5kV
Input Voltage DC Nom48V
DC / DC Converter Output TypeFixed
Width25.4mm
Height10.2mm
DC / DC Converter MountingThrough Hole
Depth50.8mm
Input Voltage DC Min18V
Input Voltage DC Max75V
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE
Input Ratio
4:1
No. of Outputs
1 Output
Output Current - Output 1
7.5A
Output Current - Output 2
Isolation Voltage
1.5kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed
Height
10.2mm
Depth
50.8mm
Input Voltage DC Max
75V
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
DC / DC Converter Type
DIP
Output Power Max
30W
Output Voltage - Output 1
3.3V
Output Voltage - Output 2
Output Regulation
Input Voltage DC Nom
48V
Width
25.4mm
DC / DC Converter Mounting
Through Hole
Input Voltage DC Min
18V