T3HVD1500-70
Oscilloscope Probe, 11.02" Length, 10Mohm, 2pF, High-Voltage Differential Probe, 70 MHz, 1.5 kV
Need more?
| Quantity | Price |
|---|---|
Product Information
Product Overview
T3HVD1500-70 is a T3HVD high voltage differential probe. This wide bandwidth active differential voltage probe featuring up to 70MHz bandwidth, voltages up to ±1500V (DC + Peak AC), fast and accurate waveform capture, measurement accuracy of ±2% and low test circuit loading. This probe can be used with any oscilloscope having a 1Mohm BNC input. Suitable for power electronics, multi-phase motor drives (electric vehicles, etc), inverters and power conversion, domestic and industrial photo-voltaic (PV) system design, general vehicle electronics, power supply design, floating voltage measurements, domestic appliances (washing machines, induction hobs, etc), research and development, universities, general electronics and education applications.
- 2pF, 10Mohm differential input impedance, rise time < 5ns
- Accurate and easy voltage measurements
- Combined single ended and differential measurement capability
- Over-voltage alarm with dual indicators
- Switchable bandwidth limit to reduce noise
- Power supply: USB 5V / 1A wall socket adapter
- CAT II 1000V / CAT III 600V maximum input voltage to earth (Vrms)
- Bandwidth limit filter ≥ -3dB at 5MHz and probe termination load ≥ 100Kohm
- Probe dimension is 7.67inch x 2.55inch x 1.10inch and input lead length is 11.02inch
Contents
Differential probe, 2x alligator clips, 2x pincer clips, 2x hook clips, 2x extender leads 1m, BNC to BNC cable 1 m, USB power cable 1.5m, Power adapter (USB 5V /1A). T3HVD USB A to B power cable.
Technical Specifications
High-Voltage Differential Probe
1.5kV
Oscilloscopes
To Be Advised
70MHz