T3CP50-50
Current Probe, 50MHz, 5mm Jaw, BNC, Current Clamp, 50 A, 7.5 A
Need more?
| Quantity | Price |
|---|---|
Product Information
Product Overview
- Bandwidth (-3dB) range from DC – 50MHz
- Risetime is ≤ 7ns
- Continuous maximum input is 50Arms
- Simultaneous DC and AC measurement coverage
- Over-current protection with dual indicators
- High and low range / sensitivity selection (dual range)
- Low current measurements feature
- Built-in degaussing and automatic zero setting
- User control of range / sensitivity selection, degaussing and automatic zero
- Probe head dimension is 6.92 x 1.55 x 0.70inch, control box dimension is 3.60 x 1.57 x 1.04inch
Technical Specifications
BNC
50A
Oscilloscopes with 1Mohm Input Impedance and BNC Connector
To Be Advised
Current Clamp
7.5A