- AEC-Q200 qualified
- Capacitance is 4.7µF
- ±10% capacitance tolerance
- 1206 [3216 Metric] case size
- X7R dielectric characteristic
- Rated voltage (DC) is 25V
- Operating temperature range from -55°C to 125°C
- Low self-heating value and high resistance to ripple on account of the low ESR
- No polarity
Technical Specifications
4.7µF
1206 [3216 Metric]
X7R
3.2mm
Wraparound
125°C
MSL 1 - Unlimited
25V
± 10%
CGA Series
1.6mm
-55°C