Manufacturer Part NoSW GP560/10-15 AT
Newark Part No.47AM8635
Product RangeSW-GP560 Series
Your Part Number
1,000 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 8pm EST standard shipping
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerSTANDEXMEDER
Newark Part No.47AM8635
Product RangeSW-GP560 Series
Technical Datasheet
Contact ConfigurationSPST-NO
Switch MountingThrough Hole
Contact Current Max1A
Switching Voltage Max200V
Switching Power Max10W
Contact Resistance Max0.1ohm
Operate AT Min10AT
Operate AT Max15AT
SVHCNo SVHC (17-Jan-2023)
Technical Specifications
Product Range
SW-GP560 Series
Switch Mounting
Through Hole
Switching Voltage Max
200V
Contact Resistance Max
0.1ohm
Operate AT Max
15AT
Contact Configuration
SPST-NO
Contact Current Max
1A
Switching Power Max
10W