Manufacturer Part No784XDXM4L-24D
Newark Part No.70H0137
Product Range784 Series
Your Part Number
58 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 8pm EST standard shipping
Available in quantity shown
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerSCHNEIDER ELECTRIC/LEGACY RELAY
Newark Part No.70H0137
Product Range784 Series
Technical Datasheet
Contact Configuration4PDT
Coil Voltage24VDC
Contact Current12A
Relay MountingSocket
Coil Type-
Contact Voltage VAC277V
Relay TypePower - General Purpose
Relay TerminalsQuick Connect
Contact Voltage VDC28V
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Resistance388ohm
SVHCTo Be Advised
Alternatives for 784XDXM4L-24D
1 Product Found
Product Overview
- Full-feature cover
- 2500VAC (rms) Dielectric strength between coil and contact
- 200000 operations Electrical Life
- 20ms Operate time
- -40 to 55°C Ambient operating temperature range
- IP40 Protection rating
Applications
Industrial, Automation & Process Control
Technical Specifications
Contact Configuration
4PDT
Contact Current
12A
Relay Mounting
Socket
Contact Voltage VAC
277V
Relay Terminals
Quick Connect
Contact Material
Silver Alloy
SVHC
To Be Advised
Coil Voltage
24VDC
Product Range
784 Series
Coil Type
Relay Type
Power - General Purpose
Contact Voltage VDC
28V
Coil Resistance
388ohm