CL21B105KOF4PNE
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 1 µF, 16 V, 0805 [2012 Metric], ± 10%, X7R
Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
ManufacturerSAMSUNG ELECTRO-MECHANICS
Manufacturer Part NoCL21B105KOF4PNE
Newark Part No.
Full Reel82AC9440
Re-Reel82AC9439
Cut Tape82AC9439
Product RangeCL Series
Your Part Number
79,195 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 8pm EST standard shipping
Available in quantity shown
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price: | Total |
|---|---|---|---|
Cut Tape & Re-Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Full Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
Newark Part No.
Full Reel82AC9440
Re-Reel82AC9439
Cut Tape82AC9439
Product RangeCL Series
Technical Datasheet
Capacitance1µF
Voltage(DC)16V
Capacitor Case / Package0805 [2012 Metric]
Capacitance Tolerance± 10%
Dielectric CharacteristicX7R
Product Length2.01mm
Product Width1.25mm
Capacitor TerminalsWraparound
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max125°C
QualificationAEC-Q200
MSL-
SVHCNo SVHC (10-Jun-2022)
Alternatives for CL21B105KOF4PNE
7 Products Found
Technical Specifications
Capacitance
1µF
Capacitor Case / Package
0805 [2012 Metric]
Dielectric Characteristic
X7R
Product Length
2.01mm
Capacitor Terminals
Wraparound
Operating Temperature Max
125°C
MSL
Voltage(DC)
16V
Capacitance Tolerance
± 10%
Product Range
CL Series
Product Width
1.25mm
Operating Temperature Min
-55°C