Manufacturer Part No25SVPF330M
Newark Part No.87Y7379
Product RangeOS-CON SVPF Series
Your Part Number
Available to Order
Manufacturer Standard Lead Time: 58 week(s)
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each (Supplied on Full Reel)
Minimum: 400
Multiple: 400
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerPANASONIC
Manufacturer Part No25SVPF330M
Newark Part No.87Y7379
Technical Datasheet
Capacitance330µF
Voltage(DC)25V
Capacitor Case / PackageRadial Can - SMD
ESR0.014ohm
Lifetime @ Temperature5000 hours @ 105°C
Capacitance Tolerance± 20%
Capacitor MountingSurface Mount
Capacitor TerminalsSolder
Ripple Current5A
Product Diameter10mm
Product Length-
Product Width-
Product Height12.6mm
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max105°C
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Product Overview
- Low ESR obtained by using conductive polymer electrolyte
- High voltage and high reliability
- 5000mA RMS at 100kHz/105°C Rated ripple current
- 1650μA Maximum leakage current (after 2 minutes)
Technical Specifications
Capacitance
330µF
Capacitor Case / Package
Radial Can - SMD
Lifetime @ Temperature
5000 hours @ 105°C
Capacitor Mounting
Surface Mount
Ripple Current
5A
Product Length
Product Height
12.6mm
Operating Temperature Max
105°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Voltage(DC)
25V
ESR
0.014ohm
Capacitance Tolerance
± 20%
Capacitor Terminals
Solder
Product Diameter
10mm
Product Width
Operating Temperature Min
-55°C