Manufacturer Part No1N4004RLG
Newark Part No.84K8827
Technical Datasheet
Repetitive Peak Reverse Voltage400V
Average Forward Current1A
Diode ConfigurationSingle
Forward Voltage Max1.1V
Reverse Recovery Time150ns
Forward Surge Current30A
Operating Temperature Max175°C
Diode Case StyleAxial Leaded
No. of Pins2Pins
Product Range-
Qualification-
SVHCLead
Product Overview
- Cathode indicated by polarity band
- 480V Non-repetitive peak reverse voltage
- 280V RMS reverse voltage
Applications
Power Management
Technical Specifications
Repetitive Peak Reverse Voltage
400V
Diode Configuration
Single
Reverse Recovery Time
150ns
Operating Temperature Max
175°C
No. of Pins
2Pins
Qualification
Average Forward Current
1A
Forward Voltage Max
1.1V
Forward Surge Current
30A