Manufacturer Part NoLY2F-AC24
Newark Part No.36K7548
Product RangeLY Series
Your Part Number
9 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 8pm EST standard shipping
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerOMRON INDUSTRIAL AUTOMATION
Manufacturer Part NoLY2F-AC24
Newark Part No.36K7548
Product RangeLY Series
Technical Datasheet
Contact ConfigurationDPDT
Coil Voltage24VAC
Contact Current10A
Relay MountingPlug In
Coil TypeNon Latching
Contact Voltage VAC110V
Relay TypePower - General Purpose
Relay TerminalsSolder
Contact Voltage VDC24V
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Resistance180ohm
Approvals & StandardsCE, CSA, UL, VDE
SVHCTo Be Advised
Product Overview
The LY2F-AC24 is a 2-pole miniature Power Relay with panel mount, plug-in/solder terminals, 10A contact current rating, 180Ω coil resistance, 24VAC coil voltage and silver alloy contacts.
- DPDT contact configuration
- Arc barrier equipped
- 2000VAC high dielectric strength
- Long dependable service life assured by Ag-alloy contacts
- UL, CSA, TUV and CE approvals
Applications
Industrial
Technical Specifications
Contact Configuration
DPDT
Contact Current
10A
Relay Mounting
Plug In
Contact Voltage VAC
110V
Relay Terminals
Solder
Contact Material
Silver Alloy
Approvals & Standards
CE, CSA, UL, VDE
Coil Voltage
24VAC
Product Range
LY Series
Coil Type
Non Latching
Relay Type
Power - General Purpose
Contact Voltage VDC
24V
Coil Resistance
180ohm