Manufacturer Part NoNTE1209MC
Newark Part No.61K3409
Product RangeNTE Series
Your Part Number
Available to Order
Manufacturer Standard Lead Time: 14 week(s)
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 35
Multiple: 35
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerMURATA POWER SOLUTIONS
Manufacturer Part NoNTE1209MC
Newark Part No.61K3409
Product RangeNTE Series
Technical Datasheet
Power Supply ApplicationsITE
DC / DC Converter Type-
Input Ratio1:1
Output Power Max1W
No. of Outputs1 Output
Output Voltage - Output 19V
Output Current - Output 1111mA
Output Voltage - Output 2-
Output Current - Output 2-
Output RegulationUnregulated
Input Voltage DC Min10.8V
Isolation Voltage1kV
Input Voltage DC Nom12V
Input Voltage DC Max13.2V
DC / DC Converter Output TypeFixed
DC / DC Converter MountingSurface Mount Device
Width7.7mm
Height6.6mm
Depth12.7mm
SVHCLead
Product Overview
- No heat-sink required
- Internal SMD construction
- Toroidal magnetics
- Multi-layer ceramic capacitors
- 1.8W/cm³ Power density
- 1.37cm² Footprint over pins
- 73% Efficiency
- 77pF Isolation capacitance
- 2150μs Start-up time
Applications
Signal Processing, Industrial
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE
Input Ratio
1:1
No. of Outputs
1 Output
Output Current - Output 1
111mA
Output Current - Output 2
Product Range
NTE Series
Isolation Voltage
1kV
Input Voltage DC Max
13.2V
DC / DC Converter Mounting
Surface Mount Device
Height
6.6mm
SVHC
Lead
DC / DC Converter Type
Output Power Max
1W
Output Voltage - Output 1
9V
Output Voltage - Output 2
Output Regulation
Unregulated
Input Voltage DC Min
10.8V
Input Voltage DC Nom
12V
DC / DC Converter Output Type
Fixed
Width
7.7mm
Depth
12.7mm