- 256 taps for each potentiometer, SPI™ serial interface (mode 0,0 and 1,1)
- Low power CMOS technology
- Supply current, static is 0.01µA typ (active low CS/SHDN/RS = VDD = 5.5V, SO = Open, TA = +25°C)
- Shutdown feature open circuits of all resistors for maximum power savings
- Operating voltage range from 2.7 to 5.5V (VDD = 5V, VSS = 0V, VB = 0V, TA = +25°C)
- Rheostat tempco is 800ppm/°C typ (VDD = 5V, VSS = 0V, VB = 0V, TA = +25°C)
- Differential non-linearity is ±1/4LSB typ (VDD = 5V, VSS = 0V, VB = 0V, TA = +25°C)
- Integral non-linearity is ±1/4LSB typ (VDD = 5V, VSS = 0V, VB = 0V, TA = +25°C)
- Full scale error is -0.7LSB typ (Code FFh, VDD = 5V, TA = +25°C)
- 8 pin SOIC package, industrial operating temperature range from -40 to 85°C
Technical Specifications
Volatile
Single
Linear
5.5V
8Pins
Surface Mount
± 800ppm/°C
85°C
No SVHC (04-Feb-2026)
100kohm
Serial, SPI
2.7V
SOIC
SOIC
256
-40°C