Manufacturer Part NoRY2S-UDC24V
Newark Part No.48M0906
Product RangeRY Series
Technical Datasheet
Contact ConfigurationDPDT
Coil Voltage24VDC
Contact Current3A
Product RangeRY Series
Relay MountingSocket
Coil TypeNon Latching
Contact Voltage VAC240V
Relay TypePower - General Purpose
Relay TerminalsQuick Connect
Contact Voltage VDC30V
Contact MaterialSilver
Coil Resistance750ohm
Approvals & StandardsCSA, UL
SVHCNo SVHC (16-Jul-2019)
Product Overview
- Slim contact
- 50mΩ Contact resistance
- -25 to 55°C Operating temperature range
Applications
Industrial, Lighting
Technical Specifications
Contact Configuration
DPDT
Contact Current
3A
Relay Mounting
Socket
Contact Voltage VAC
240V
Relay Terminals
Quick Connect
Contact Material
Silver
Approvals & Standards
CSA, UL
Coil Voltage
24VDC
Product Range
RY Series
Coil Type
Non Latching
Relay Type
Power - General Purpose
Contact Voltage VDC
30V
Coil Resistance
750ohm