Manufacturer Part NoRR2P-UDC24V
Newark Part No.91F5538
Product RangeRR Series
Technical Datasheet
Contact ConfigurationDPDT
Coil Voltage24VDC
Contact Current10A
Product RangeRR Series
Relay MountingSocket
Coil TypeNon Latching
Contact Voltage VAC120V
Relay TypePower - General Purpose
Relay TerminalsQuick Connect
Contact Voltage VDC30V
Contact MaterialSilver
Coil Resistance400ohm
Approvals & StandardsCE, CSA, UL
SVHCNo SVHC (16-Jul-2019)
Product Overview
RR2P-UDC24V is a RR series power relay.
- Midget power type relay
- Silver contact material
- Contact resistance is 30mohm maximum
- 25ms maximum operating/release time
- Insulation resistance is 100Mohm minimum (500V DC megger)
- Operating temperature range from –25 to +40°C (no freezing)
- DPDT contact configuration
- 10A contact current
- 120V AC/30V DC contact voltage
- 24V DC coil voltage
Technical Specifications
Contact Configuration
DPDT
Contact Current
10A
Relay Mounting
Socket
Contact Voltage VAC
120V
Relay Terminals
Quick Connect
Contact Material
Silver
Approvals & Standards
CE, CSA, UL
Coil Voltage
24VDC
Product Range
RR Series
Coil Type
Non Latching
Relay Type
Power - General Purpose
Contact Voltage VDC
30V
Coil Resistance
400ohm