MCL2012V2-8R2-R
Multilayer Inductor, 8.2 nH, 0.28 ohm, 2.5 GHz, 500 mA, 0805 [2012 Metric], MCL2012V2 Series
Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
ManufacturerEATON ELECTRONICS
Manufacturer Part NoMCL2012V2-8R2-R
Newark Part No.
Full Reel41AH6691
Re-Reel41AH6690
Cut Tape41AH6690
Product RangeMCL2012V2 Series
Your Part Number
Available to Order
Manufacturer Standard Lead Time: 13 week(s)
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price: | Total |
|---|---|---|---|
Cut Tape & Re-Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Full Reel
ManufacturerEATON ELECTRONICS
Newark Part No.
Full Reel41AH6691
Re-Reel41AH6690
Cut Tape41AH6690
Product RangeMCL2012V2 Series
Technical Datasheet
Inductance8.2nH
Self Resonant Frequency2.5GHz
DC Current Rating500mA
Inductor Case / Package0805 [2012 Metric]
Inductor Case Style0805 [2012 Metric]
DC Resistance Max0.28ohm
Inductance Tolerance± 5%
Inductor ConstructionUnshielded
Core Material-
Product Length2mm
Product Width1.2mm
Product Height0.9mm
Inductance
8.2nH
Self Resonant Frequency
2.5GHz
Inductor Case / Package
0805 [2012 Metric]
DC Resistance Max
0.28ohm
Product Length
2mm
Product Height
0.9mm
Product Range
MCL2012V2 Series
DC Current Rating
500mA
Inductor Case Style
0805 [2012 Metric]
Inductance Tolerance
± 5%
Core Material
Product Width
1.2mm