Manufacturer Part NoULN2004AS16-13
Newark Part No.
Full Reel86AK6569
Re-Reel29AK8753
Cut Tape29AK8753
Product RangeULx200xA Series
Your Part Number
1,141 In Stock
Need more?
Delivery in 2-4 Business Days(UK stock)
Order before 8pm EST standard shipping
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price: | Total |
|---|---|---|---|
Cut Tape & Re-Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Full Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerDIODES INC.
Newark Part No.
Full Reel86AK6569
Re-Reel29AK8753
Cut Tape29AK8753
Product RangeULx200xA Series
Technical Datasheet
Supply Voltage Min-
Supply Voltage Max50V
No. of Outputs7Outputs
Output Voltage50V
Output Current500mA
IC Case / PackageSOIC
Driver Case StyleSOIC
No. of Pins16Pins
Operating Temperature Min-40°C
Operating Temperature Max105°C
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Product Overview
- Output clamp diodes, relay driver applications
- Inputs compatible with popular logic types
- On-state input voltage is 6V max at IC=200mA, VCE=2V, TA=+25°C
- Collector emitter saturation voltage is 0.9V typ at II=250µA, IC=100mA, TA=+25°C
- Clamp forward voltage is 1.7V typ at IF=350mA, TA=+25°C
- Off-state input current is 65µA typ at VCE=50V, IC=500µA, TA=+25°C
- Input current is 0.35mA typ at VI=5V, TA=+25°C
- Clamp reverse current is 100µA max at TA=+105°C, VR=50V
- SO-16 package
- Operating ambient temperature range from -40 to 105°C
Technical Specifications
Supply Voltage Min
No. of Outputs
7Outputs
Output Current
500mA
Driver Case Style
SOIC
Operating Temperature Min
-40°C
Product Range
ULx200xA Series
Supply Voltage Max
50V
Output Voltage
50V
IC Case / Package
SOIC
No. of Pins
16Pins
Operating Temperature Max
105°C