Manufacturer Part NoBZX84C3V3-7-F
Newark Part No.
Re-Reel12T1449
Cut Tape12T1449
Product RangeBZX84C
Your Part Number
37,410 In Stock
Need more?
Delivery in 2-4 Business Days(UK stock)
View cut-off times
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price: | Total |
|---|---|---|---|
Cut Tape & Re-Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerDIODES INC.
Newark Part No.
Re-Reel12T1449
Cut Tape12T1449
Product RangeBZX84C
Technical Datasheet
Zener Voltage Nom3.3V
Power Dissipation350mW
Diode Case StyleSOT-23
No. of Pins3Pins
Operating Temperature Max150°C
Diode MountingSurface Mount
Qualification-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Product Overview
- Planar die construction
- 350mW Power dissipation
- Totally lead-free
- Halogen and antimony-free - Green device
- Qualified to AEC-Q101 standards for high reliability
Applications
Automation & Process Control
Technical Specifications
Zener Voltage Nom
3.3V
Diode Case Style
SOT-23
Operating Temperature Max
150°C
Product Range
BZX84C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Power Dissipation
350mW
No. of Pins
3Pins