- 850V impulse voltage rating, 500mA trigger current
- Hold to trip ratio
- Superior circuit protection, overcurrent and overvoltage protection
- Blocks surges up to rated limits, high-speed performance
- 750mA typ current required for the device to go from operating state to protected state
- 1μs max time for the device to go from normal operating state to protected state
- 0.50mA typ current through the triggered TBU® device with 50VDC circuit voltage
- 21.4ohm typ series resistance of the TBU device (Vimp = 850V I trigger (min.) = 50mA)
- 6°C/sec. maximum ramp-down rate
- DFN Package, operating temperature range from -55 to +125°C
Technical Specifications
TBU-CA Series
1 Pole
425VAC
No SVHC (04-Feb-2026)
High Speed Surge Protector IC
850V