Alternatives for MAX1595EUA33+T
1 Product Found
Product Overview
The MAX1595EUA33+T is a regulated 3.3V step-up/step-down charge pump in 8 pin µMAX package. The unique control architecture allows the regulator to step up or step down the input voltage to maintain output regulation. The 1MHz switching frequency, combined with a unique control scheme, allows the use of a ceramic capacitor as small as 1μF for 125mA of output current. The complete regulator requires three external capacitors no inductor is needed. The MAX1595 is specifically designed to serve as a high-power, high- efficiency auxiliary supply in applications that demand a compact design. Typical applications include white LED power, flash memory supplies, miniature equipment, PCMCIA cards, 3.3V to 5V local conversion applications, backup-battery boost converters and 3V to 5V GSM SIMM cards.
- Supply voltage range is 1.8V to 5.5V
- Operating temperature range from -40°C to 85°C
- Regulated ±3% output voltage
- Quiescent current is 220μA
- Shutdown current is 0.1μA
- Load disconnect in shutdown
- 3.3V to 5V Local Conversion Applications; 3V to 5V GSM SIMM Cards; Backup Battery Boost Converters;
Notes
Technical Specifications
µMAX
8Pins
125mA
3.3V
1.8V
Buck, Boost
-40°C
No SVHC (04-Feb-2026)
Fixed
125mA
µMAX
125mA
5.5V
Surface Mount
85°C